1991'den beri

Telefon

+90 242 322 89 00

Adres

Muratpaşa / ANTALYA

MIKADO® 85 WG

Herbisit

Mikado® 85 WG; Buğday tarlalarında hem dar hem geniş yapraklı yabancı otları bir seferde kontrol eden, çıkış sonrası kullanılan, sistemik etkili bir yabancı ot çözümüdür.

Teknik Spesifikasyonlar

  • Etkili Madde : %7.08 pyroxsulam+%1.42 florasulam+%7.08 cloquintocet-mexyl
  • Formülasyonlar : WG (suda dağılabilen granül)
  • Paketleme : 0.53 kg

ETKİ ŞEKLİ

MIKADO 85 WG ilacının her iki etkili maddesi de sistemiktir.

Buğdayda dar ve geniş yapraklı yabancı otlara karşı çıkış sonrası kullanılır.

İlaç yapraklar ve kısmen de kökler tarafından alınarak büyüme noktalarına taşınır.

İlaç uygulandıktan hemen sonra, yabancı otların büyümesi durur; uygulamadan 1-2 hafta sonra yapraklarda ve büyüme noktalarında sararmalar ve ölü dokular gözlenir; sonuçta yabancı otları 3-4 hafta içinde ölüme götürür.

UYGULAMA ZAMANI

MIKADO 85 WG, toprak rutubetinin yeterli olduğu, yabancı otların genç ve aktif büyüme dönemlerinde (dar yapraklı türlerin 2 yaprak-4 kardeşli, geniş yapraklı türlerin 2-6 gerçek yapraklı, oldukları dönem) uygulanır.

Gökbaş ve köygöçürenin yoğun olduğu tarlalarda, bu türlerin rozet dönemlerini geçmeden uygulama yapılması tavsiye edilir.

Yabancı otların kıştan çıkışta gösterdikleri durgun dönem atlatılmadan, yani ilkbaharda gelişme yeniden başlamadan önce kullanılmamalıdır.

Buğdayın kardeşlenme dönemi ortasından, sapa kalkma dönemine kadar uygulanabilir; buğdayın, kardeşlenme döneminin başlangıcı gibi erken dönemlerinde veya sapa kalktıktan sonraki geç dönemlerde uygulanması tavsiye edilmez.

Ortalama hava sıcaklığının 5 derecenin altında olduğu, hava tahminlerine göre don olayı veya yoğun yağış beklenen dönemlerde kullanılması tavsiye edilmez.

KULLANILIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

MIKADO 85 WG ekmeklik buğday çeşitlerinde kullanılır; makarnalık çeşitlerde kullanılması tavsiye edilmez.

MIKADO 85 WG aynı pakette birlikte verilen Dassoil 26-2N adlı yayıcı-yapıştırıcı ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

MIKADO 85 WG ilacının, dekara ortalama 20 ila 40 litre su ile pülverize edilerek uygulanması tavsiye edilir.

Herbisit uygulamalarında yelpaze hüzmeli meme kullanılmalıdır; mümkünse sürüklenmeyi önleyici tipte donanım kullanılması tavsiye edilir.

Kültür bitkisi ve yabancı otların kuraklık, devam eden gece donları, aşırı soğuk, aşırı sıcak, aşırı yağış gibi nedenlerle stres altında bulunduğu koşullarda uygulama yapılmamalı, stres koşulları ortadan kalkıncaya kadar beklenmelidir.