1991'den beri

Telefon

+90 242 322 89 00

Adres

Muratpaşa / ANTALYA

TUTA ABSOLUTA FERMONU

BKS TUTA ABSOLUTA FEROMONU

Tuta Absoluta Feromonu; 1 pakette 2 adet bulunmaktadır.

Tuta absoluta feromonu çalışma prensibi: Dişi Domates güvesi çiftleşeceğinde, erkek domates güvelerini çekmek için koku salgılar . Domates güveleri çiftleşir, dişi domates güvesi yumurtalarını konukçusu olduğu bitkilere bırakır.Yumurtalar larva aşamasına geçince , larvalar bitkiye ve meyveye zarar verir. Tuta absoluta feromonu, bu kokunun kimyasal sentezlenmiş halidir. Tuzaklar ile birlikte kullanılır. Erkek tuta kelebeklerini tuzağa çekerek ,yakalar. Dişi tuta kelebeği çiftleşecek tuta kelebeği bulamaz, popülasyon azalır.

  • Tuta kelebeği ( Domates güvesi ) ile doğal mücadele yöntemidir.
  • Dikimden 3 gün önce tuta absoluta tuzaklarınızı seralarınıza yerleştiriniz. Tuta kelebeklerini yumurta bırakmadan yakalayınız.
  • Bir dişi Tuta kelebeği yaşam süresi boyunca 120-260 yumurta bırakabilir.
  • Tuta feromonu, çiftleşme esnasında dişi tuta kelebeğinin salgıladığı kokudur.
  • Tuta feromonu, sadece erkek tuta kelebeklerini çeker. Domatese zarar veren dişi tuta kelebeğidir. Dişi tuta kelebeği domatese yumurtalarını bırakır.
  • Tuta feromonu 2-2.5 ay boyunca etkin çalışır.
  • Tuta feromonları; su tuzağı , delta tipi tuzaklarla ve yapışkan kart tuzaklarla birlikte kullanılabilir.
  • Gözlem amaçlı; 3 dekara 1 adet tuta tuzağı kullanılır.
  • Kitlesel yakalama amaçlı ise; dekara 10 adet tuta tuzağı kullanılır.

Feromonların Kullanımı

Feromonlar, kimyasal olarak sentezlenebilirler ve tuzaklarda cezbedici olarak kullanılabilirler. Tuzağın en önemli kısmı, içinde bu çekici maddeyi taşıyan aparattır. Bu, dişi tuta kelebeğinin cinsel kokusunu taklit eder ve erkek tuta kelebeklerini tuzağa çeker. Feromonlar türe özgüdür ve erkekler sadece kendi türü olan dişilerden salgılanan bu koku tarafından çekilirler.

Gözlem (izleme) Amaçlı Tuta Feromonunun Tuzakla Kullanımı:
Tuta absoluta feromon tuzakları, izleme ya da gözlem amaçlı kullanılabilir. İzleme alanına birkaç tuta tuzağı yerleştirilir. Belli bir dönem boyunca yakalanan tuta kelebekleri sayılarak, zararlı tuta kelebeğinin mevcut olup olmadığı, uçuş etkinliği, yoğunluğu hakkında bilgiler kolayca elde edilebilir. Bu bilgilere dayanılarak ilaçlama eşiği ve zamanı kolayca tespit edilir.

Kitlesel Yakalama (mücadele) Amaçlı Tuta Feromonunun Tuzakla Kullanımı:
Kitlesel yakalama amaçlı kullanılan tuta absoluta feromon tuzakları ile hedef zararlı yoğunluğu önemli ölçüde azaltılabilir. Kitlesel tuzaklama, tuta absoluta kelebeklerinin ve sonraki nesillerin sebep olacağı zararın azaltılmasında ya da kabul edilebilir düzeyde kalmasında sağlıklı ve etkili bir yöntemdir. İlaç kullanımına gerek olmadan ve çevreyi kirletmeden bitkinin zararlılardan korunmasını sağlanmasına yardımcı olur. Tuta absoluta Feromonlarının türe özgü olması nedeniyle, zararsız ya da faydalı böceklere karşı olumsuz bir etkisi yoktur.