1991'den beri

Telefon

+90 242 322 89 00

Adres

Muratpaşa / ANTALYA

Zeytin yetiştiriciliğinde kullanabileceğimiz ürünler

BKS OLIVE GUARD-Zeytin Sineği Feromonu

Bactrocera oleae ( Zeytin Sineği ) Dacus oleae

Monitör amaçlı; zararlının tespiti ve izlenmesi amacıyla üretim döneminin başlangıcında her zeytin tarlasına hektara en az 1-2 tuzak olacak şekilde tuzaklar asılır. Tuzaklarda belirli dönemlerde yakalanan böcekler sayılarak, zararlının ergin uçuş aktivitesi ve yoğunluğu hakkında bilgi sağlanır. Bu bilgiler esas alınarak, uygun mücadele yöntemleri ve zamanı belirlenir.

Kitlesel amaçlı; 1.500-2.000 ağaca sahip arazilerde her ağaç başına 1 tuzak (20 tuzak /dekar), izole bahçelerde ise her iki ağaçta 1 tuzak asılması yeterli olur(10 tuzak / dekar).

Feromon ve cezbedici ihtiva eden plastik poşet ve 25x40 cm sarı yapışkan tuzak ile kullanılır. Tuzak, bitkinin yan dallarına yerden 150 cm yüksekliğe asılır. Yapışkan plaka, kirlenmesi veya böcekle kaplanması durumunda değiştirilir. Feromon ve cezbedicinin etki süresi, sıcaklık koşullarına bağlı olarak 4-6 haftadır.

Uygulama Şekli

5 adet feromon ve cezbedici grubu içeren alüminyum poşetler açıldıktan sonra, poşetin delik kısmından tel vasıtasıyla sarı yapışkanlı levhanın üst kısmındaki delikten ağacın dallarına tutturulur. Rüzgâr zararına karşı yapışkan sarı yapışkan tuzak köşedeki diğer delikten ağacın dalına sabitlenir.

Feromon ve cezbedici içeren poşeti yakından koklamayın, kullanım fazlası feromonları alüminyum poşetlere tekrar koyup ve ağzını iyice kapattıktan sonra soğuk yerde muhafaza edin.


FUNGUSİTLER

Ticari isim

Bitki Adı

Zararlı Organizma

Latincesi

Etken Madde

Dozajı

SonUygulama İle Hasat
Arası Süre

Arıya Süresi/GÜN

FAYDALI BÖCEKLERE ZEHİRLİLİK DERECESİ

KOCIDE® 2000 Zeytin Halkalı leke Spiloceae oleagina %35 metalik bakıra eşdeğer
bakır hidroksit
175 gr/ 100 lt.su 14 gün 1

1