1991'den beri

Telefon

+90 242 322 89 00

Adres

Muratpaşa / ANTALYA

Tütün Beyaz Sineği

Ilıman iklimli ülkelerde, tütün beyazsineği (Bemisica tabaci) yaygın bir zararlıdır ve yok etmek çok zordur. Tropik ve subtropik bölgelerde, tütün beyazsineği ciddi bir zararlı haline gelmiştir. Son zamanlarda, tütün beyazsineği Batı Avrupa'da yaygınlaşmıştır.

Zararı

Ekonomik zarar sadece beslenme nedeni ile değil, aynı zamanda salgı balı salgılanamasından kaynaklanır. Tütün beyazsineği TYLCV ve CYDV gibi bazı korkulan virüslerin vektörüdür ve domates, hıyar ve diğer sera bitkilerini muazzam ekonomik zarar verir.

Açıklama ve yaşam döngüsü

Dişi tütün beyazsineği küçük, oval ve sarı yumurtalarını bitkinin her yerine dağılmak suretiyle yaprağın altına bırakır. L1 larva hareketlidir. Takiben L2, L3 ve pupa aşamalarında, durağandır. Tütün beyazsineğinin larva aşamaları diğer sera beyazsineklerinden farklıdır. Açık sarı ve transparan tütün beyazsineği larvası eğik kesimli kenarları ile yassıdır. Pupa mumsu kıllar ile kaplıdır. Ergin tütün beyazsineği T şeklinde açıklıktan çıkar. Ergin tütün beyazsineği sera beyazsineğinden daha küçüktür, kanatlarını vücüduna yakındır ve üst üste gelmez. Yumurtadan ergin gelişim 26°C'da 22 gün, fakat 16°C'da 70 gün sürer .

Tütün beyazsineği ile mücadelede kullanılabilecek ürünler

Ticari isim

Bitki Adı

Zararlı Organizma

Latincesi

Etken Madde

Dozajı

SonUygulama İle Hasat
Arası Süre

Arıya Süresi/GÜN

FAYDALI BÖCEKLERE ZEHİRLİLİK DERECESİ

TRANSFORM® 500WG Pamuk Tütün beyazsineği Bemisia tabaci %50 w/w sulfoxaflor 15 gr/da
(larva,pupa)
14 gün 2 3